Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Kategóriák / Termékek

Égi csodák nyomában: Miket fedezhetünk fel teleszkópunkkal?

Égi csodák nyomában: Miket fedezhetünk fel teleszkópunkkal?

A galaxisok, bolygók és csillaghalmazok színes és élénk képei mindenki számára elérhetővé válik, aki lenyűgözve nézi a határtalan űrt. A csillagok ezrei várják, hogy felfedezzük az Univerzum csodáit. Az asztrofotósok tapasztalatai alapján sokan felfedezhetik ezt a lebilincselő hobbít.

Első pillantásra talán úgy tűnik, hogy ez egy viszonylag egyszerű tevékenység: Elég egy teleszkópot vásárolni megfelelő lencsével, várni a sötétedésre, és máris élvezhetjük a csillagok ragyogó látványát. Néhányan talán azt hiszik, hogy amint teleszkópjukat az éjszakai égboltra irányítják, hatalmas, színes bolygók, csillaghalmazok, sőt egész galaxisok tűnnek fel a semmiből, mint a filmekben. De a valóság ennél sokkal prózaibb.

 

A teleszkópok megfelelő használatával számtalan űrobjektumot láthatunk, amelyek annyira lenyűgözőek, hogy elakad tőlük a lélegzetünk. Ha felkeltettük az érdeklődésed, és azon gondolkodsz, hogyan kezdj bele ebbe a csodálatos hobbiba, ne aggódj – segítünk neked!

 

Kezdésként nézzük meg, hogyan működnek a teleszkópok!

A nagyítási teljesítmény, vagyis a távoli objektumok nagyításának képessége valójában nem feltétlenül befolyásolja a távcsőben látható kép minőségét. Még a legolcsóbb teleszkóp is képes nagyítani, de ez nem garantálja, hogy tiszta képet kapunk. A teleszkóp legfontosabb jellemzője a felbontás, vagyis az a képesség, hogy két egymáshoz közel eső részletet élesben tudjunk megfigyelni.

Képzeljük el például a mobiltelefonunk kameráját. Emlékszel még a régi, 1-2 megapixeles kamerás Nokia telefonokra? Most hasonlítsd össze őket az iPhone 7 kamerájával. Mindkét kamera nagyjából ugyanúgy néz ki, és képes nagyítani és kicsinyíteni. De a képek teljesen eltérőek: az egyik unalmas és homályos, míg a másik tiszta és éles. Minden a felbontáson múlik. Ugyanez a helyzet a teleszkópokkal is. Képzeljük el, hogy a teleszkóp a szemünket helyettesítő „kamera”. Ha olcsó és egyszerű „kamerát” vásárolsz, akkor tisztán láthatod a tárgyakat 70-szeres nagyítással. Ha azonban tovább nagyítasz, a kép homályossá válik. De egy jó minőségű, drága kamera akár 500-szoros nagyítást is elérhet, anélkül, hogy a kép minősége romlana.

A felbontást szögmásodpercben mérik (ez mindössze 0,00028 fok). Minél nagyobb az objektív átmérője, annál jobb a felbontás, így a távolabbi tárgyakat is könnyebben észlelhetjük. Ideális esetben a legjobb képminőség érdekében a nagyítás nem haladhatja meg az objektív átmérőjét milliméterben. Például egy 100 mm-es objektív tökéletes lesz 100-szoros nagyításhoz, de a nagyítást 1,5-2-szeresére növelhetjük, ha az objektív elég jó minőségű és kedvező légköri viszonyok között van.

Mítoszok a teleszkópos megfigyelésről

 

Valószínűleg izgatottan várod, hogy mit láthatsz a távcsőben. Lássuk, mik a leggyakoribb tévhitek:

 

Láthatok műholdakat? - Nem, mert túl gyorsan mozognak, így alig észlelhetők.

 

Láthatom a csillagokat a teleszkópon keresztül? - Igen, de a részleteket nem. Az egyetlen csillag, amelyet részletesen láthatsz, az a Nap.

Meg tudom nézni az első ember nyomait a Holdon? - Nem. Bármely optikai teleszkóp felbontóképessége túl kicsi ahhoz, hogy ilyen apró dolgokat láthassunk. A legnagyobb jelenleg létező optikai teleszkóp, a Gran Telescopio Canarias tükre mindössze 10,4 méter átmérőjű, így a Holdon hagyott objektumok csak gyenge árnyékban láthatóak.

 

De ne veszítsd el a reményt! Rengeteg csodálatos, fantasztikus és gyönyörű dolgot megfigyelhetsz a teleszkópoddal:

 

A Hold

A Hold a Föld egyetlen holdja, és csodálatos megfigyelési célpont. Még egy kis teleszkóp is elegendő ahhoz, hogy lássuk krátereit, hasadékait és tengereit. A 100-szoros és nagyobb nagyítás lehetővé teszi, hogy felfedezd a részleteket. Jó időjárási viszonyok mellett szinte minden este megfigyelheted.

 

A Nap

A Nap az egyetlen csillag, amelyet biztonságosan megfigyelhetünk a teleszkópunkkal. De kifejezetten erre a célra tervezett, professzionális szűrőkön keresztül lehet megfigyelni, mert más módszerekkel súlyosan károsíthatod a szemed. Miután biztonságosan rögzítetted a napfényszűrőt a távcsőhöz, elkezdheted a megfigyeléseket. Még a legkisebb távcső is képes felfedni a napfoltokat –  a sötét foltokat a Nap fényes felszínén. Ha ezeket a foltokat naponta megfigyeled, valójában láthatod, ahogy a Nap forog, mivel körülbelül 25 naponta végez egy teljes forgást. A Nap az egyetlen csillagászati objektum, amelyet nappal megfigyelhetsz.

Bolygók

A Naprendszer bolygóit is könnyedén megfigyelheted teleszkópoddal. A Merkúr csillagként jelenik meg, míg a Vénusz hajnalcsillagként látható. A Mars a legnagyobb távcsővel is csak kis körként figyelhető meg, de a Szaturnusz gyűrűi már egy kisebb teleszkóppal is jól láthatóak.

 

Galaxisok

Minden galaxisban milliárdnyi csillag található, de a szabad szemmel csupán egy kis fehér foltként láthatjuk őket. Nagyobb nagyítással felfedezhetjük a galaxisok formáit és spirális karjait. Az interneten rengeteg színes fénykép található galaxisokról, amelyeket elektronikus kamerákkal készítettek. Ezek a képek hosszú expozíciós idővel készülnek, amikor a fény felhalmozódik a fényképezőgép érzékelőjén, így nagyon fényesnek tűnnek. Az űrbeli objektumokat azonban a legtöbbször fekete-fehérben látjuk, mivel a szemünk nem képes hosszú expozíciós felvételeket készíteni. A hozzánk legközelebb eső galaxis az Androméda-köd, amely körülbelül 2,5 millió fényév távolságra található. Ez a hatalmas távolság azt jelenti, hogy csupán azt láthatjuk, hogyan nézett ki a galaxis 2,5 millió évvel ezelőtt, amikor még nem éltek emberek a Földön.

 

Fedezd fel a csillagok és bolygók világát, és élvezd a csodálatos élményeket, amiket a teleszkópod kínál! Válassz webshopunk kínálatából, hogy te is részese lehess a csodálatos Univerzumnak!

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Távcső