Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Kategóriák / Termékek

Mechanikák

Ha már tudod, hogy milyen teleszkópot szeretnél használni lehet, hogy azt is tudod, hogy milye alapokra, milyen állványra szeretnéd rögzíteni. Az alábbiakban röviden bemutatjuk az állvány fajákat, azok előnyeit és hátrányait.
A mechanikákat alapvetően alumínium, vagy acél háromlábú állványokra lehet rögzíteni. Az alumínium természetesen jóval könnyebb, ezáltal könnyen hordozható, cserébe nagy terhelésnél talán nem annyira stabil. Nagyobb mértékű súly terhelésnél az acél lábú háromlábú állványok közül célszerű választani.
Ha megvan a háromlábú állványunk tegyünk rá mechanikát is!
Ekvatorális mechanika – Azimutális mechanika – Dobson mechanika

Ekvatorális: EQ mechanika lényege, miután pólusra állítottuk az északi (északi tengely, bolygónk északi félteke) pólusra mutat az egyik tengelye. Innentől már elegendő csupán csak a másik tengelyt szükséges mozgatnunk, hogy kövessük a kiszemelt célpontunkat. Kezdőknek is megfelelő választás.
EQ1 mechanika: Belépő szintű tubusok és kezdők számára is jó választás a 90/900 mérettartományok alatt. Az EQ1 alapvetően fel van szerelve finommozgató karokkal (és óragép szerelhető rá), így a többi EQ modell is. Rendelkezik ellensúlyokkal is a legtöbb esetben, de legalább 5-10 másodpercre szükség van a remegés megszűnéséhez.
EQ2 mechanika: Még mindig a belépő szint, kicsit nagyobb ellensúlyokkal, ezáltal a remegés kicsit hamarabb csillapodik. Még mindig a kezdő szinten kezeljük ezt a mechanikát.
EQ3 mechanika: Itt már történik valami. Egyrészt viszonylag gyorsan megszűnik a remegés. Az EQ3 mechanikák többnyire már rendelhetőek acél és alumínium lábbal is, így nagyobb súly terhelésre is megfelelő. Bátran szerelhetünk rá 90/900 vagy 130/650 méretű vagy nagyobb tubust is. Kezdő asztro fotózáshoz már megfelelhet. Szerelhető rá Go-To kit is. Mondhatni haladó mechanika.
EQ5 mechanika: Hasonlóan mint az EQ3 nagyon stabil, bőven szerelhetjük akár 8-8 Kg súllyal is, Go-To kittel is, kamerával. Értelem szerűen az amatőr - magas illetve profi - belépő szintre pozícionálható. Súlya nehéz, cserébe stabil így nem annyira mobil, főleg ha acél lábbakkal használjuk. Főleg a nagyobb tükrös vagy Newton teleszkópokhoz ajánlott. Remegésről minimálisan beszélhetünk.
EQ6 mechanika: A profiknak…. akár 20 Kg terhelésre is.
EQ8 mechanika: A még profibbaknak…. akár 50 Kg terhelésre is. Ettől többet jobban már nem lehet fokozni.

Azimutális mechanika: AZ mechanika esetében föl / le és jobbra / ballra szükséges folymatosan állítgatnunk a mechanikát, hogy kövessük a célpontot. Jóval „macerásabb” mint az EQ mechanika, de megszokható és viszonylag gyorsan elsajátítható a kezelése. Kezdőknek semmiképp sem javasoljuk. Az azimutális mechanikákból
AZ mechanikák egészen AZ6-ig különböztethetőek meg, hasonló teherbírással mint az ekvatorális EQ mechanikák. Szintén szerelhetőek Go-to kit-tel.


Dobson zsámoly: Newton, tükrös, reflektoros teleszkópokhoz vagy tubusokhoz alkalmazott mechanika. Egyszerű megoldás, hiszen akár pl.: 114/500 vagy 130/500 tubus esetén asztalra, vagy a nagyobb tubusok 200/x esetében földre helyezhető, egyszerű forgatási megoldással és függőleges tengelyirányítással. A Skywatcher néhány modellje esetén (pl.: Virtuoso) már gyári goto vezérléssel is elérhetőek. Kezdőknek is megfelelő választás.

Bízunk benne, hogy kicsit ”átláthatóbbá” tettük számodra a mechanikák közötti különbségeket és azok közötti eligazodásában is tudtunk segíteni. Ha nem tudsz dönteni, hogy milyen mechanikát vagy ahhoz tartozó upgrade-et válassz szeretett teleszkópod alá, bátran keress minket.